Ako mi pobyt v kúpeľoch obrátil život hore nohami a prečo ho odporúčam absolvovať každému mladému workoholikovi

26.08.2018

Keď som sa dozvedela, žeby pre mňa bolo dobré absolvovať kúpeľnú liečbu, mala som z toho zmiešané pocity. Veď do kúpeľov predsa chodia dôchodcovia, čo tam ja, mladá baba, budem medzi nimi robiť. Ale dobre, prečo si nespraviť výlet. 3 týždne prejdú ako voda, bude o mňa postarané, zaplatím si samostatnú izbu nech ma nešupnú s nejakou starou babkou, dopíšem diplomku, k tomu budem pracovať, keďže to moja práca umožňuje a ten čas dáko prejde. Pri vypisovaní žiadosti som ani na chvíľku nezaváhala a ako preferované kúpele napísala Bardejovské Kúpele.  

iMeteo.sk

Každý ma od nich odrádzal, že sú na Slovensku stokrát lepšie zariadenia. Pre mňa to prírodné prostredie a fotky z centra Bardejova boli láska na prvý pohľad. Tak "ďaleko" na východe SK ešte nebola a srdce ma tam ťahalo. To bolo prvý krát, keď som pozabudla na obavy, čo budem robiť medzi dôchodcami. Začala som si plánovať, kam všade v okolí si chcem spraviť výlet, čo pozrieť a netrpezlivo som čakala, kedy mi konečne príde vyjadrenie od poisťovne a potom následne pozvánka s termínom nástupu. 

predvolanie na kúpeľnú liečbu
predvolanie na kúpeľnú liečbu

Deň nástupu do kúpeľov prišiel čo nevidieť. Plná vzrušenia som nedočkavo natrepala kufre do auta a vyrazili sme na takmer 3 hodinovú cestu na východ SK, ktorá ale rozhodne stála za to. Po prekročení tabule Bardejovké Kúpele, som hodnotila prostredie kúpeľov a nedočkavo očami hľadala budovu, kde som sa mala hlásiť. Áno, áno, tam je to. Skríkla som, keď som zazrela pomerne ošarpanú budovu s nápisom Astória a dosť som zneistela. Och, to v takomto niečom mám stráviť mesiac? To snáď nemyslíte vážne. A pritom by to bola tak krásna historická budova, keby ju trošku opravili. Nevadí, dám im ešte šancu, pomyslela som si, keď som videla, že tam práve prebiehajú stavebné práce a naozaj si dávajú záležať na obnove zariadenia. 

Vošli sme dnu a tvár mi zmračila vôna stuchliny. Neboj, tu sa predsa len hlásiš, nebývaš tu, hádam, nie všetky budovy sú také zlé. Aj keď tá s recepciou, by predsa len mala byť tá najreprezentatívnejšia, či? Nič, kľud, žiadna panika. Prebrala som potrebné papiere a pobrala sa ku kúpeľnému domu Alžbeta, kde som mala bývať. Už pri pohľade na budovu som stála takmer s otvorenými ústami a padol mi obrovský kameň zo srdca. Nádherná novozrekonštrulovaná historická budova, ktorá zvnútra pôsobila ešte krajšie ako z vonku. Tešila som sa, že si budem najbližší mesiac žiť ako princezná.  A tak tomu aj bolo. Mala som nádhernú izbu s oknom, na ktorom sa večer dalo sedieť a pozorovať západ slnka. Každý deň som si užívala procedúry, ktorými ma doslova rozmaznávali. Čo môže byť krajšie ako štartovať deň masážou alebo cvičením v bazéne? To boli moje najobľúbenejšie procedúry, na ktoré mi vôbec nevadilo vstávať na 7 ráno. Kebyže také niečo máme u nás, jednoznačne tam ráno pred prácou chodím.

Alžbeta Bardejovské Kúpele
Alžbeta Bardejovské Kúpele
Alžbeta Bardejovské Kúpele izba
Alžbeta Bardejovské Kúpele izba

Bardejovských Kúpeľoch panuje názor, že sú dosť socialistické a zastavil sa tam čas. Naozaj, v porovnaní s takými Turčianskymi, Trenčianskymi, či Rajeckými Teplicami, ktoré sú robené na nóbl štýl pôsobia kontrastne. Ale mne sa práve toto páčilo. Páčilo sa mi, že som sa vrátila akoby dozadu o niekoľko rokov a panoval tu totálny pokoj.  Samozrejme, že je tu mnoho budov a priestorov, ktoré by si zaslúžili obnovu a areál kúpeľov nie je úplne tip top, ale akosi som sa postupne vžila s tým, že k tomu výletu do minulosti to patrí a keďže postupne pracujú na obnove, raz to snáď dajú dohromady. Predsa len, nedá sa všetko hneď. Dúfam, že po dokončení rekonštrukcie kúpele nestratia svoje čaro. Snáď sa nestanú ďalším hnusným zariadením so snobským štýlom, akých na SK už máme habadej, lebo by to bola obrovská škoda. 

Prežila som tu nádherný mesačný pobyt, ktorému takmer nebolo čo vytknúť. Teda okrem stravy. Tá bola pre mňa utrpením, ale tak, čo človek čaká, keď si potom pozrie na výpise ako málo im poisťovňa za taký mesačný pobyt, pri ktorom sa o človeka komplexne starajú zaplatí. Najväčším plusom Bardejovských Kúpeľov pre mňa jednoznačne bola okolitá príroda. Náučný chodník Čierna mláka, Kyslíková cesta, či množstvo chodníčkov, motaním po ktorých vie človek stráviť aj celý deň a v tejto zelenej oáze pokoja si dokonale prečistiť hlavu od problémov všedného dňa. Ani počas jedného dňa som neoľutovala, že som sa svoj pobyt rozhodla stráviť práve tu. Skôr naopak. Bardejovské Kúpele ma dokonale presvečili, že nálepka, ktorú majú medzi množstvom ľudí je neoprávnená a že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. A to sa mi potvrdilo aj po mojom príchode domov, keďže odvtedy som stretla viacero ľudí, ktorí kúpele navštívili a ich názor bol rovnaký. Zamilovali si túto oázu pokoja ako aj ja a naučili sa, čo je to relaxovať a vypnúť od každodenných problémov. 

Večerné Bardejovské Kúpele
Večerné Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele zelená oáza pokoja
Bardejovské Kúpele zelená oáza pokoja

A čo sa týka obáv z pobytu medzi dôchodcami? Boli neoprávnené. Už prvý deň v kúpeľoch zmenil môj pohľad na to, že sem chodia len dôchodcovia. Vôbec to nie je pravda. Stretávajú sa tu ľudia rôzneho veku a rôznych osudov. Spoznáte tu množstvo zaujímavých ľudí. Niektorí vám budú liezť na nervy, z niektorých sa stanú dobrí priatelia, niekto si tu možno nájde svoju životnú lásku (naozaj aj taký reálny príbeh som počula), niekto románik na oživenie nudného manželského života (takých je tu habadej, čo ja osobne neschvaľujem, ale podľa jednej pani, som ževraj ešte mladá a hlúpa a raz to pochopím, čomu rozhodne neverím). Či sem prvotne pôjdete nadšení alebo nie, odchádzať domov sa vám bude veľmi ťažko. Bude to čas života, ktorý vám ho obráti k lepšiemu. Pomôže vám nielen po zdravotnej stránke, ale aj sa naučíte upratať si priority, budete mať dostatok času na utriedenie si myšlienok, naučíte sa relaxovať a vrátite sa domov ako nová osoba. Preto netreba byť voči kúpeľom skeptický. Nie, dávno to nie sú inštitúcie pre dôchodcov. Rozhodne odporúčam pobyt v kúpeľoch absolvovať všetkým mladým workoholikom, akým som bola aj ja. Do kúpeľov som cestovala s notebookom, pracovala som aj cestou tam a prvé týždne trávila niekoľko hodín v jeho spoločnosti. No našťastie, keď sa ešte počas pobytu začali vracať niektoré zdravotné problémy, uvedomila som si, že tadeto cesta nevedie. Zdravie máme len jedno. A bez neho nedokážeme v živote nič. Človek sa musí naučiť vypnúť a venovať nejaký čas len sebe, bez toho sa jeho zdravotné problémy nevyriešia. A vďaka času v kúpeľoch človek začne prehodnocovať svoj doterajší prístup k životu a postupne prehodnotí priority a pochopí, že treba mať hranicu medzi pracovným a osobným životom a treba sa naučiť aj vypnúť. 

Pre mňa boli kúpele okrem iného takou nápravárňou pre workoholika. Naučili ma vypnúť a relaxovať, nebyť stále oddaná práci, nonstop dostupná na telefóne a nostop pohltená povinnosťami. A to je to, čo si myslím, že mnoho ľudí v dnešnej dobe potrebuje. Keďže my mladí sme stratili schopnosť žiť, ale len prežívame. 

Cesta do Bardejovských Kúpelov
Cesta do Bardejovských Kúpelov

Bardejovské Kúpele sa nie nadarmo nazývajú oázov pokoja a oddychu. Oni ňou naozaj sú a odporúčam ju zažiť každému. Ja sa už teraz neskutočne teším, ako sa tam o pár dní vrátim aspoň na predĺžený víkend. A budem sa tam vždy rada vracať, aby som nikdy nezabudla, čo mi dali do života a čo ma naučili. 

Ďalšie články