Ako prekonať začiatočnícke obavy a nabrať odvahu cvičiť vo fitku sama

06.09.2018

Myslím, že hovorím nejednej z nás z duše, keď poviem vetu "Keď ja by som aj chodila cvičiť, len keď nemám s kým a sama sa hanbím." Dámy, všetko sú to len výhovorky! Ale áno, priznám sa, aj ja som túto vetu použila a to nie jeden krát. Najskôr to bola veta nemám s kým, potom prišla ďalšia taká babská veta, nemám si čo obliecť, musím si najskôr objednať nejaké oblečenie do fitka. Potom prišla veta, veď ale ja vôbec neviem ako sa tie kadejaké stroje používajú. S takýmito výhovorkami od výmyslu sveta, by sa dalo pokračovať donekonečna. Každá z nás by si tam našla tú svoju najpoužívanejšiu. 

činky
činky

Našťastie po takmer 2 mesiacoch úpenlivého vyhovárania sa, som pochovala všetky moje výhovorky, zaťala zuby, poriešila oblečenie a ukecala parťáčku. Dokonca som našla kamaráta, čo sa obetuje, aby nám na začiatok poukazoval, ako tie pekelné stroje používať.

Nastal deň D, zbalila som si svoje starostlivo vybrané oblečenie, veď trebalo tú výhovorku pochovať poriadne, a s veľkým očakávaním som utekala do fitka. Prvé pocity boli pre mňa dosť zvláštne a cítila som sa nesvoja. Miestnosť plná kadejakých strojov a samých nadupaných ľudí, z ktorých všetci makali o stošesť a nikto nevyzeral, že by nevedel, čo robí.

Prezliekli sme sa a šli sme na vec. 10 minútové kardio na zahriatie, čo bol mimochodom jediný stroj, pri ktorom som aspoň trošku tušila ako sa používa. Po 5 minútach sme boli obe spotené ako také tchorice a mali sme dosť :D A to tréning ešte len začínal.

fitness výbava
fitness výbava

Kamarát nám vyskladal začiatočnícky tréning zostavený najmä z cvikov na nohy a zadok a doplnkovo ruky a chrbát. Osvojiť si správnu techniku cvičenia na jednotlivých strojoch mi prišlo doslova umením. Každopádne, správna technika je základ, takže ak ste nikdy necvičili rozhodne odporúčam po prvý krát navštíviť fitko s niekym skúseným, kto vás do tohto tajomstva postupne zasvätí alebo si rovno zalatiť fitness trénera na prvých pár tréningov. Takáto investícia sa rozhodne oplatí, lebo zle naučené cvičiace návyky sa veľmi ťažko postupom času odstraňujú, bohužiaľ viem, o čom hovorím ;-) Ale pozor, nie je tréner ako tréner a aj dobrého trénera treba vedieť vybrať, ale o tom niekedy nabudúce.

Ak nemáte ani jednu z týchto možností, odporúčam si podrobne naštudovať techniku jednotlivých cvikov a odkukať postavenie tela atď z video tutoriálov. Popis základných cvikov nájdete napríklad tu.

Po mojom prvom cvičebnom dni, som bola vycucaná ako citrón a to som ani len netušila, že zďaleka som nešla naplno a viac času som strávila kecaním ako cvičením. V tomto čase som si ani len nevedela predstaviť, že by som mala chodiť cvičiť sama, veď čo by som tam sama robila. Vyzerala by som hlúpo ako také nemotorné teliatko, čo ani nevie, čo tam stvára a ani by som nemala s kým si pokecať. Och to by bola nuda!

Napĺňala ma doslova hrôza z toho, že by som mala byť odkázaná len sama na seba. Až prišiel deň, keď moja parťáčka nemohla ísť cvičiť. Nastal vo mne veľký vnútorný boj. Hanbila som sa ísť cvičiť sama, ale zároveň mi bolo ľúto vynechať tréning, keď už som sa postupne konečne začínala aspoň trošku do toho dostávať. Zaťala som zuby, zhrabla slúchatka a utekala do fitka. A zrazu v ten deň pre mňa nastal prelomový bod. Môj tréning bol sto krát efektívnejší ako predtým a dokonca vďaka hudbe a hodinke vlastného sveta som si aj lepšie oddýchla. Viem, že pre väčšinu  je to asi nepredstaviteľné, aj pre mňa bolo. Nie som žiadna introvertka, mám rada ľudí, dokonca, keď sa viac ako hodinu s niekym nerozprávam, začína to mať dopady na moju psychiku :D Ale po ťažkom pracovnom dni bola táto hodinka na odreagovanie sa pre mňa ako požehnaním. A čo čert nechcel, moja pôvodná fitness parťáčka prišla s tým, že ona už viac cvičiť nebude, vydržala až nejaké tie 3 týždne.

hodinka pre seba vo fitku
hodinka pre seba vo fitku

Keby mi to povedala predtým, ako som nabrala odvahu si vyskúšať cvičenie sama, asi by to vo mne vyvolalo skrat a sekla by som s tým aj ja. Ale potom vypnutí sama vo svojom svete, mi to dokonca zrazu vyhovovalo. Zistila som, že keď mám ťažký pracovný deň, teším sa na chvíľu, keď konečne si ukradnem tú hodinku len pre seba. Čím ďalej, tým som menej vnímala, že pri cvičení nemám žiadnu spoločnosť a neriešila som, či som nemotorné teliatko a či sa na mňa niekto pozerá. Naštudovala som si všetky potrebné informácie, zostavila cvičebný plán a do fitka chodila s úsmevom a sebavedomím.

Deň, keď som bola vo fitku prvýkrát sama, nastal pred takmer tromi rokmi. Od vtedy som chodievala cvičiť už len sama. Dnes, keď je to už rok, čo cvičiť vo fitku kvôli chrbtu nemôžem, mi tieto chvíle na reset hlavy neskutočne chýbajú. Cvičím síce sama denne doma, ale hodinka vo fitku sama so sebou, je iné kafé. Už dnes sa teším na ten deň, keď si od fyzio vypočujem vetu, že sa vo fitku môžem ukázať znova.

Preto môj odkaz všetkým vám, čo používate moju tak obľúbenú výhovorku, že nemáte s kým chodiť cvičiť znie: Kým túto výhovorku nepochováte, nezistíte, že chodiť cviciť sama je možno to najlepšie, čo sa vám mohlo stať :-) 

A to hneď z viacerých dôvodov:

  1. Nikto vás nerozptyľuje a tak sa dokonale sústredíte na svoj výkon.
  2. Vypnete od všetkých povinností a utriedite si myšlienky v hlave.
  3. Spoznáte množstvo nových ľudí. Keď ste vo dvojici, väčšinou sa rozprávate len medzi sebou. Keď si sama nemáš problém pokecať si s niekym v šatni či na recepcii. Pokiaľ si vyberiete menšie fitko, kde chodia stále najmä skalní cvičenci, časom sa tam budete cítiť ako doma. Už presne budete vedieť s kým sa tam v čase svojho tréningu stretnete.
  4. Ste sama pánom svojho času, kedy chcete ísť cvičiť, vtedy idete a nemáte sa na čo vyhovárať.
  5. Získate chýbajúce sebavedomie. Bude vám jedno, či sa niekto na vás pozerá alebo rieši, čo robíte.


Ešte by sa so zoznamom dalo pokračovať ďalej, ale cieľom článku, nie je spraviť z vás introvertku, čo bude zrazu chcieť robiť všetko sama a bude sa vyhýbať ľuďom. Cieľom je donútiť vás urobiť niečo sama pre seba a prestať sa vyhovárať na druhých. Každá z nás sama je zodpovedná za to, čo robí a ako to robí a nepotrebuje niekoho, aby ju neustále držal za ručičku.

Ale samozrejme aj cvičenie vo dvojici má svoje výhody, najmä ak ste rovnocenné parťáčky a viete sa vzájomne motivovať a ťahať ďalej. Ale ak takúto parťáčku nemáte, verte tomu, že žiadny prívesok pri sebe nepotrebujete. Zvládnete to aj sama a o to viac budete nakoniec na seba pyšná :-) 

obľúbený proteín
obľúbený proteín

Ďalšie články