Kapušiansky hrad - cesta do neznáma

04.09.2018

Zrúcanina Kapušianskeho hradu sa nachádza cestou z Prešova smerom do Bardejova, nad obcou Kapušany. Hrad sa leží na vrchu Zámčisko a je dobre viditeľný z ďaleka. Upútal moju pozornosť už pri ceste autom do Bardejovských Kúpeľov. Ako milovníčke zrúcaním mi bolo jasné, že jeho návštevu určite nevynechám. 

Hrad postavili v 14 storočí a slúžil ako ochranca cesty z Prešova do Bardejova. Nakoľko na nariadenie Uhorského snemu musel byť hrad zničený podpálením, zachovali sa z neho dodnes len ruiny. Od roku 2012 prebiehajú na hrade záchranné práce a hrad sa aktuálne nachádza v dobrom zakonzervovanom stave. 

iMeteo.sk
Kapušiansky hrad
Kapušiansky hrad

Do obce Kapušany sa dá dostať verejnou dopravou vlakom aj autobusom. Cesta vlakom je výhodnejšia, nakoľko trasa na hrad začína pri železničnej stanici. Ja som cestovala do Kapušian v sobotu z Bardejovských Kúpeľov a preto som využila diaľkový autobus, ktorý premáha z Kúpeľov do Košíc. Jedinou nevýhodou tohto spoja je, že v obci stojí len na jednej zastávke, takmer na konci obce. Človek sa musí potom peši vrátiť smerom do dediny. Aspoň si tak má možnosť prezrieť aj samotné Kapušany a pekný kostol, ktorý sa v dedine nachádza. Prechod zo zastávky k železničnej stanici mi trval približne 20 minút. Tu začína trasa na hrad. Na výber je z dvoch možností. Náročná strmá trasa, ktorá vedie od informačnej tabule priamo na hrad po zelenej značke alebo dlhšia, ale o poznanie menej náročná po lesnej ceste. Keďže som nechcela presiliť svoj chrbát, rozhodla som sa využiť menej náročnú trasu.

Po chvíľke šľapania do mierneho kopca som sa dostala ku kaplnke, odkiaľ sa ponúka prvý menší výhľad na dole ležiacu obec. Po ďalších minútach cesty sa hrad na kopci nachádzal za mnou. Zneistela som. Dlho som nevidela turistickú značku a hrad som mala za chrbtom. Bála som, či idem správne. Nebola som jediná. O pár metrov ďalej odpočívali zahraniční turisti. Z ich rozhovoru som vyrozumela, že riešia dilemu, či idú správne, keď hrad sa stráca za nimi. V duchu som sa zasmiala a pokračovala som ďalej.

Cesta sa postupne začala točiť smerom k hradu a objavili sa aj navigačné smerovníky. Odľahlo mi a pridala som do kroku. Cestou som stretla zaujímavo turisticky oblečenú dievčinu v krátkej sukničke a topánkach na podpätku. Asi jej drahý zabudol povedať kam pôjdu na rande 😊 Konečne sa predo mnou črtala vstupná brána do areálu hradu. Tu akurát odpočíval cyklista, áno táto trasa je výborná pre bicykel. Poprosil ma, či mu spravím foto a pýtal sa, či som aj ja stretla ten prírodný úkaz, myslel dievčinu v sukničke. Po splnení si " povinnosti" som sa konečne nedočkavá vybrala do areálu hradu. 

Kamplnka cestou na Kapušiansky hrad
Kamplnka cestou na Kapušiansky hrad

Areál pôsobí príjemne a upratane. Vidno, že na hrade sa stále pracuje, no návštevník to nepostrehne až v takom rozsahu ako na Zborovskom hrade.  Taktiež aj prehliadka hradu a výhľadov mi príde menej náročná a bezpečnejšia. V rámci obnovy hradu bola vybudovaná aj vyhliadková terasa na vrchole hradnej veže. V prípade dobrého počasia ponúka výhľad na okolitú prírodu.  

Na vežu sa dostanete po novom drevenom schodisku. Prístup k očarujúcemu výhľadu je bezpečný a vhodný aj pre deti. V čase mojej návštevy som nevychytala najkrajšie počasie a výhľad bol obmedzený, no aj napriek tomu som sa ho nevedela nabažiť. Užívala som si, že som jediným návštevníkom veže a kochala sa okolitou krásou dobrú pol hodinu. 

Takéto výhľady, to je moje. Vstup na vežu je spoplatnený sumou 1€, ktorá putuje na obnovu hradu. Samotný vstup do areálu hradu je bezplatný. 


Okolo hradu sa nachádza vyšliapaný chodník. Odporúčam po ňom postupne obísť celý hrad, nakoľko sa vám tak poskytnú pekné pohľady na hradné ruiny. V areáli hradu sa taktiež nachádza ohnisko, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a načerpať energiu. 

Chodník okolo Kapušianskeho hradu
Chodník okolo Kapušianskeho hradu
Kríž Kapušiansky hrad
Kríž Kapušiansky hrad

Počas návštevy hradu sa môj telefón rozhodol nespolupracovať – odišla mi baterka a telefón sa z ničoho nič vybil. Vďaka tomu bol cesta späť malým vzrušením. Bez pojmu o čase a tom kedy mi ide autobus som sa vydala opäť lesnou cestičkou. Mala som šťastie, lebo k najbližšej zastávke autobusu som prišla 5 minút pred odchodom spoja. Autobusy mojím smerom šli cez víkend len cca každé 2-3 hodiny. Bezpečne som došla „domov“ a vyskúšala si aj trošku cestovanie na starší spôsob, keď sme nemali k dispozície telefóny, či internet, kde sme si v prípade potreby vedeli všetko okamžite vyzistiť.

Ako milovníčka zrúcaním návštevu hradu aj výstup na hradnú vežu rozhodne odporúčam. Čo ma osobne prekvapilo, že hoci som bola na hrade cez víkend, v areáli bolo minimum návštevníkov a hrad som si mohla dosýta vychutnať.

Ďalšie články