Košice z vtáčej perspektívy - vyhliadková veža Hradovo

23.09.2018

Košice, považujem za mesto, ktoré má nemá rado :D.  Vždy, keď tam zavítam, privítajú ma úpenlivým plačom a sychravým počasím. Našťastie pomaly si začínajú zvykať a chápu, že sa ma len tak ľahko nezbavia, lebo ja ich mám úprimne rada. Pri poslednej návšteve sa konečne na mňa aj trošku usmievali poza štrbavé zúbky, a ja som tak mohla preskúmať vyhliadkovú vežu, ktorá ma lákala už dlho. 

Košická vyhliadková veža Hradová leží na kopci nad mestom, na ktorom sa v minulosti nachádzal Košický hrad. Areál spadá do Košického lesoparku, vďaka čomu nie je problém vyviesť sa mestskou dopravou z centra mesta priamo k parkovisku pri vstupe do areálu. Premáva sem linka číslo 29, ktorá pokračuje smerom ku Košickej zoologickej záhrade

iMeteo.sk
Vyhliadková veža Košice
Vyhliadková veža Košice

Prístup k veži z parkoviska je jednoduchý. Trasa vedie náučným chodníkom po asfaltovej ceste, vďaka čomu ide o ideálny výlet aj pre rodiny s deťmi. Celá trasa netrvá viac ako 20 minút. Veža je postavená v nadmorskej výške 466 m.n.m a z najvyššieho bodu (cca16m) ponúka panoramatický výhľad na Košickú kotlinu.  

Pozor, veža nie je klasická voľneprístupná vyhliadka ako by ste možno očakávali. Vstup je spoplatnený podľa aktuálneho cenníka, v roku 2018 to pre dospelú osobu bolo 1€. Počas zimného obdobia a v prípade nepriaznivého počasia je veža zatvorená. Aktuálne otváracie hodiny pred návštevou odporúčam skontrolovať tu.

Vyhliadková veža Košice výhľad
Vyhliadková veža Košice výhľad
Výhľad veža Hradovo
Výhľad veža Hradovo

Celkovo veža ponúka 3 vyhliadkové podlažia vo výške 10,88 m, 13,6 m, 16,32 m. Osobne odporúčam na vežu ísť v čase, keď na nej bude menej ľudí. Po prvé užijete si viac výhľad bez rušivých elementov a po druhé pri väčšom množstve návštevníkov veža pôsobí trošku nestabilnejšie, čo môže v niektorých ľuďoch vyvolať nepríjemný pocit.

Z veže sa naskytne výhľad nie len na samotné Košice, ale aj okolité vrchy Čierna Hora, Volovské vrchy a Slanské vrchy. Ako milovníčku prírody ma práve tento výhľad upútal najviac. Na všetkých 4 stranách veže sú k dispozícií mapy s označenými vrchmi, takže máme krásny prehľad, na akú krásu sa aktuálne pozeráte.

Hradovo-pohľad na Košice
Hradovo-pohľad na Košice
Hradovo- pohľad na Kojšovú hoľu
Hradovo- pohľad na Kojšovú hoľu

V blízkosti veže sa nachádzajú pozostatky Košického hradu, ktoré sú súčasťou Areálu Košického hradu. Nájdete tu hradnú scénu, amfiteáter a informačné centrum.

Boli ste sa pri návšteve Košíc pozrieť aj na vyhliadkovú vežu alebo skôr uprednostňujete historické pamiatky a kochali ste sa malebným centrom mesta? 

Ďalšie články