Mesto, ktoré chcem požiadať o ruku

10.09.2018

Bardejov, mesto od roku 2000 zapísané v UNESCO, som mala možnosť počas tohto roka navštíviť viackrát. Prvýkrát som do mesta zavítala počas liečenia v Bardejovských Kúpeľoch a bola to láska na prvý pohľad. Historické centrum s úchvatným námestím, bazilikou, obklopené historickými baštami, svojská atmosféra... Do tohto mesta sa nedá nezamilovať, nech by sa človek snažil akokoľvek. Po mesiaci strávenom v týchto končinách sa mi s mojou láskou lúčilo ťažko. Odvtedy som našťastie mala možnosť sa k môjmu milému vrátiť už viackrát a moje city sa nezmenili. Povedala som si, že ho musím zažiť v každom ročnom období a dokonca sa pohrávam s myšlienkou, že ho raz požiadam o ruku. 

iMeteo.sk

Mesto leží na severovýchode Slovenska v regióne Šariš. Prvá písomná zmienka o Bardejove pochádza z roku 1241. Dominantu mesta tvorí zachovalé stredoveké centrum, vďaka ktorému je táto lokalita zapísaná do Svetového dedičstva UNESCO.    

Najvzácnejšou a zároveň najkrajšou zo stredovekých stavieb je Bazilika sv. Egídia. Ide o gotickú stavbu, ktorá je pozoruhodná svojím interiérom. Dominuje mu súbor 11 gotických krídlových oltárov, ktoré patria k európskym unikátom.

Bazilika sv. Egidia Bardejov
Bazilika sv. Egidia Bardejov

Pri prvotnej návšteve baziliky ma nemilo prekvapila stuchlina, ktorú bolo vo vnútri cítiť. Nevedela som si predstaviť ako sa tu dá vydržať na omši. Lákadlu omše v krásnom historickom objekte som ale neodolala a na omšu sa vrátila. Na moje prekvapenie stuchlinu už nebolo vôbec cítiť a omša mala neskutočnú atmosféru. Odvtedy návštevu omše v tomto chráme počas pobytu v meste nikdy nevynechám. 

Bardejov
Bardejov
Oltár Bazilika sv. Egidia Bardejov
Oltár Bazilika sv. Egidia Bardejov

Dominantou baziliky je veža vysoká 76 metrov, ktorá sa zaraďuje medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. Podľa miestneho sprievodcu v minulosti bola najvyššia, no bola zničená a vyžadovala si rekonštrukciu, pri ktorej už nebola vybudovaná do svojej pôvodnej výšky. Výstup na vežu je spoplatnený sumou 3€ a vstup pre turistov do baziliky mimo omše je spoplatnený 1,5€. Výstup na vežu považujem za najnáročnejší výstup na kostolnú vežu, aký som zatiaľ mala možnosť absolvovať. Schodisko je strmé a úzke. Občas ma chytal pocit klaustrofóbie. Celkovo má veža 6 podlaží. Na 4-tom podlaží je umiestnená zvonica a na poslednom 6-tom podlaží sa nachádza vyhliadka, ktorá je dokonalou odmenou za náročný výstup. V prípade dobrého počasia poskytuje viditeľnosť širokého okolia, napríklad aj Zborovský hrad

Z veže si vychutnáte aj nezabudnuteľný pohľad na unikátne námestie, ktoré tvorí ďalšiu dominantu mesta. 

Výhľad z veže baziliky Bardejov
Výhľad z veže baziliky Bardejov
Selfie Bardejov
Selfie Bardejov

Srdce mesta, ako možno nazvať obdĺžnikové námestie, je obkolesené z troch strán 46 poschodovými meštianskymi domami. Radničné námestie malo v stredoveku povahu trhového námestia a pravidelne sa tu konali jarmoky. Na túto historickú skutočnosť nadväzuje aj novodobý Bardejovský jarmok, ktorý sa v meste koná vždy koncom augusta. V strede námestia stojí budova radnice. Ide o goticko-renesančnú stavbu postavenú začiatkom 16. storočia, v ktorej aktuálne sídli Šarišské múzeum. Turisticky obľúbenou atrakciou námestia je socha kata. Námestie sála pokojnou atmosférou. Pri prvej návšteve mesta som s úžasom sedela na lavičke na námestí a len nemo pozorovala všetku tú krásu.

Radnica Bardejov
Radnica Bardejov
Nočný Bardejov
Nočný Bardejov
Socha kata Bardejov
Socha kata Bardejov

Centrum mesta dopĺňa Kolonádny park, ktorý je situovaný neďaleko baziliky. Dominantou parku je fontána, ktorá sa každý deň od 17 do 22 vždy o celej hodine roztancuje do rytmu známych pesničiek a po zotmení svieti. 

Ide o nezvyčajné vodné divadlo, ktoré stojí za vzhliadnutie. Súčasťou parku sú uličky a lavičky a obkolesuje ho hradné opevnenie, na ktorom sa dá taktiež sedieť a vychutnať si tak čarovný výhľad. Ako námestie, tak aj park možno považovať za pokojné miesto, no na rozdiel od námestia jeho atmosféru narúšajú neprispôsobiví občania, ktorí spia na lavičkách.

Svietiaca a spievajúca fontána Bardejov
Svietiaca a spievajúca fontána Bardejov

Hradné opevnenie obkolesuje nielen park, ale celé historické centrum mesta. Prechádzka pozdĺž opevnenia okolo jednotlivých bášt ponúka romantický zážitok.

Bašta Bardejov
Bašta Bardejov
Hradby Bardejov
Hradby Bardejov

Bardejov patrí medzi nábožensky založené mestá, pričom jeho obyvateľstvo sa hlási k viacerým vierovyznaniam. Vďaka tomu je možné počas potuliek v širšom centre mesta natrafiť na rôzne sakrálne stavby pomaly na každom kroku.

Kostol sv. Petra a Pavla Bardejov
Kostol sv. Petra a Pavla Bardejov

Väčšinu, vyše 60% obyvateľstva tvoria rimskokatolíci, no nájdeme tu aj príslušníkov grekokatolíckej, evanjelickej, či pravoslávnej cirkvy. 

Kostol sv. Jána Krstiteľa Bardejov
Kostol sv. Jána Krstiteľa Bardejov

Už pri vstupe do mesta smerom od Prešova návštevníkov upúta slovenský dvojkríž hrdo pýšiaci sa nad mestom. Tento 12 metrov vysoký kríž bol postavený v roku 1995 na kóte Šibená hora. Názov hory vznikol na základe toho, že ešte 300 rokov dozadu tu stála šibenica.

Cyrilo-metodský kríž Bardejov
Cyrilo-metodský kríž Bardejov

Ide o ľahkodostupný kopec, na ktorý sa peši z centra mesta dostanete približne za polhodiny. Stačí ísť peši smerom na ulicu Pod Šibenou horou, odkiaľ vás smerovníky navedú na poľnú cestu smerom ku krížu. Od kríža je krásny výhľad na mesto. Návštevu odporúčam tesne pred západom slnka, ktorý je z tohto miesta dobre viditeľný. 

Západ slnka Bardejov
Západ slnka Bardejov

Pri každej ďalšej návšteve Bardejova sa mi podarí preskúmať jeho nové zákutie a znova sa tak do neho zamilovať. Ale tak má predsa vyzerať pravá láska. Treba sa zamilovať veľakrát, no vždy do tej istej osoby. V mojom prípade mesta. Pri poslednej návšteve som si obľúbila výhľad od Cyrilo-metodského kríža. Zhodou okolností o pár dní Bardejov navštívim opäť. Tentokrát zvažujem pokoriť miestnu kalváriu, ktorá je pre mňa zatiaľ nedobytým miestom.

Máte radi Bardejov rovnako ako ja? Ktoré je vaše najobľúbenejšie zákutie v meste?

 

Ďalšie články