Po stopách partizánov Valča

31.08.2018

Počas SNP bojovalo v slovenských horách nespočetné množstvo partizánov, pričom hory sa stali na dlhé obdobie ich druhým domovom. Jedna takáto partizánska skupinka sa sformovala aj vo Valči a ukrývala sa v miestnych horách, kde ich dodnes pripomínajú 2 bunkre. 

iMeteo.sk

K spomínaným bunkrom sa dostanete po lesnej ceste, odbočka na ktorú sa nachádza cca 2 km nad známym lyžiarskym strediskom Snowland Valča. Nakoľko túra k partizánskym bunkrom bola prvá, ktorú som sa rozhodla absolvovať po opätovných problémoch s chrbtom, až k odbočke sme sa vyliezli autom. Je to najvyššie, ako sa autom týmto smerom viete dostať, ďalej sa už nachádza zákazová značka a začína nespevnená lesná cesta.  

Ústie Šindelnej doliny
Ústie Šindelnej doliny
K partizánskym bunkrom
K partizánskym bunkrom

Turistický smerovník vám prezradí, že sa nachádzate v ústi Šindelnej doliny a za 3 hodiny sa viete dostať do Kunerádu. Ale tam dnes naša cesta nesmerovala. Vybrali sme sa opačným smerom, kam nás navigovala tabuľa s označením partizánskych bunkrov. Cestu ďalej značkovala žltá turistická značka, ktorá občas chýbala na dosť podstatných miestach a tak boli chvíle, keď človek musel dať na intuíciu. V lese je narobených viacero cestičiek, asi v dôsledku ťažby dreva, ale na základe sedliackeho rozumu, nie je problém aj tak určiť tú správnu cestu.

Po cca pol hodinovej ceste po nenáročnej lesnej cestičke sme sa dostali na rázcestie, z ktorého naša cesta pokračovala pomerne strmím lesným chodníčkom. Pre mňa, platničkárku, ktorá niekoľko mesiacov nebola na túre, to bol celkom zaberák. Avšak mali sme so sebou aj 2 deti- 9 a 5 ročné a tie to zvládli takmer bez problémov, takže nie je sa čoho báť. Cesta cez les síce netrvala dlho, zdala sa byť nekonečná. Išli sme, išli a cieľ stále v nedohľadne.

Keď už sme pomaly neverili, že ideme správne a že tam niekde nejaké bunkre sú, porast sa začal prerieďovať a čochvíľa sme uvideli cieľ našej cesty. Zvedavo sme preskúmali oba partizánske bunkre a unavení sa zložili na lavičku nachádzajúcu sa pred jedným z bunkrov. Je tu dokonca aj ohnisko, takže ide o výborné miesto na načerpanie energie na ďalšiu cestu. Bunkre sú aktuálne novo opravené, no aj tak ma osobne po vstupe do jedného z nich prepadol zvláštny pocit. Zaspomínala som na partizánske časy, na môjho starkého, ktorý bol tiež partizán, a skúšala som si predstaviť, čo všetko tam asi tak chlapi museli prežiť.

Smerovník prezrádzal, že je v ceste možné pokračovať ešte ďalej smerom na Pod skalkou a Pivnicu a odtiaľ sa vrátiť do Valče. Keďže skúška pre môj chrbát to bola dostatočná, rozhodli sme sa vrátiť nazad tou istou cestou, ktorou sme šli aj hore. Dole pri aute sme boli za cca pol hodinu.

Kto rád zdoláva kopce kvôli výhľadom, toto miesto pre neho asi tým pravým nebude. Avšak ak máte radi históriu a radi objavujete pomerne zabudnuté miesta, výlet k partizánskym bunkrom rozhodne odporúčam. Naše 2 detské poklady, ktoré nám robili spoločnosť a ich nadšenie z bunkrov zároveň potvrdzujú, že ide o výborný výlet aj pre detičky.

Ďalšie články