Prechádzka rozprávkou - Skanzen Svidník

14.09.2018

Národopisná expozícia v prírode SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku sa právom radí medzi hlavné turistické atrakcie mesta. Skanzeny patria po zrúcaninách hradov medzi moje druhé najobľúbenejšie miesta na návštevu. Vďaka tomu bol tento skanzen hlavným lákadlom, ktoré ma priviedlo do tohto zvláštneho mesta s rôznorodým obyvateľstvom. 

Do Svidníka som cestovala autobusom, takže mojou hlavnou bránou do mesta bola autobusová stanica. Po vystúpení z autobusu som bola nemilo prekvapená. Toto miesto sa nedá považovať za 2 krát vábivé. Skanzen sa nachádza na okraji mesta v blízkosti amfiteátra, cca 2,5 km od autobusovej stanice. Bolo by hriech nepozrieť si centrum mesta, keď už som sa do neho vydala, preto som si trasu ku skanzenu naplánovala priamo cez centrum.  

iMeteo.sk
Skanzen Svidník
Skanzen Svidník

Námestie vo Svidníku ma osobne neoslovilo. Nachádza sa tu pešia zóna, lavičky na oddych, fontána a pomerne moderný kostol. Celkovo námestie pôsobí skôr takým modernejším štýlom, chýba mu nádych histórie a noblesa. Nakoľko sa tu aktuálne nachádzala veľká komunita naších neusporiadaných spoluobčanov, nemala som chuť sa tu dlhšie zdržiavať a ani som námestie nefotila. 

Ďalšou zastávkou je Vojenské múzeum, ktoré je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch a park s vojenskou technikou. Múzeum sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1.svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2.svetovej vojny s akcentom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 – 1945.  Vo vnútri v múzeu som nebola, ale vojenskej technike v parku som sa rada pozrela bližšie na zúbky.

Lietadlo park vojenskej techniky Svidník
Lietadlo park vojenskej techniky Svidník
Park vojenskej techniky Svidník
Park vojenskej techniky Svidník

Nad parkom sa nachádza Pamätník sovietskej armády, ktorý bol odhalený v roku 1954 a od roku 1961 je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Dukelské bojisko. Pamätník je celkovo vysoký 37 metrov. Ide o príjemné pokojné miesto, ideálne na oddych pred ďalšou cestou.

Pamätník sovietskej armády
Pamätník sovietskej armády
Národná kultúrna pamiatka Dukelské bojisko
Národná kultúrna pamiatka Dukelské bojisko
Pamätník sovietskej armády Svidník
Pamätník sovietskej armády Svidník

Samotný skanzen leží na kopci nad mestom. Cesta hore s 20kg batohom dala celkom zabrať, ale dobrou správou je, že ak ste autom, zaparkovať viete takmer kúsok od skanzenu. Vstupné do skanzenu pre dospelú osobu je 2€ plus príplatok za fotenie v skanzene 3€. Viac aktuálnych informácií o skanzene a otváracie hodinu tu.

Skanzen sa rozprestiera na ploche 10 hektárov a  ponúka približne 50 objektov. Sprístupnený je od roku 1982. Nájdete tu typické obydlia tejto časti Slovenska, ktoré sú autenticky zariadené. Najkrajšími objektmi pre mňa boli drevená cerkevruská ľudová škola.

Grékokatolícky chrám sv. Paraskievy bol postavený v obci Nová Polianka v roku 1766. Domácim slúžil približne do obdobia druhej svetovej vojny, kedy v obci postavili nový chrám a táto drevená cerkev ostala opustená chátrať. V roku 1961 drevenú stavbu rozobrali, previezli do skanzena vo Svidníku, kde sa pokúsili o jeho obnovu, ktorá však z dôvodu financií nebola úspešná. Aktuálny chrám v skanzene je len vernou kópiou pôvodného chrámu, postavenou podľa presných nákresov v roku 1986.

Ruská ľudová škola z obce Kurov (okr. Bardejov) z roku 1928 autenticky zobrazuje školstvo Rusínov pár desiatok rokov dozadu. Dokážete s porozumením prečítať nasledovnú básničku? Ja som ju musela prečítať 3 krát kým som jej porozumela :-) . 

básnička skanzen Svidník
básnička skanzen Svidník
Ruská ľudová škola skanzen Svidník
Ruská ľudová škola skanzen Svidník

Každý z domčekov mal svoje čaro a človek sa v nich ľahko zabudol. Cítila som sa tu ako v rozprávke a úplne som zabudla na plynutie času.

Svidník nebude patriť medzi mestá, ktoré mi prirástli k srdcu, no do skanzenu sa rada vrátim. Ten môj dojem z tohto mesta posunul na inú úroveň a rada ho odporúčam navštíviť aj iným.

Boli ste aj vy vo Svidníku? Aký je váš názor na toto mesto? Nachádza sa tu niečo, čo rozhodne stojí za návštevu a ja som to obišla?

Ďalšie články