Rozhľadňa, ktorá ponúka výhľad na 4 hrady

02.09.2018

Pomerne nová, ani nie ročná rozhľadňa, ktorá sľubuje výhľad hneď na 4 hrady sa nachádza na vrchu Špicák, nad turisticky známou dedinkou Strečno. Keďže túto vyhliadku mám čo by kameňom dohodil, absolvovala som výstup na ňu už viac krát a odskúšala všetky prístupové trasy, ktorých je hneď niekoľko. Prvá, najnáročnejšia trasa, štartuje na parkovisku pod hradom Strečno, odkiaľ je potrebné vydať sa smerom na Strečno-Krakov. Po pár metrov putovania po ceste trasa pokračuje strmím chodníkom smerom cez les. Po jeho vystúpaní návštevníkov čaká informačná tabuľa a lavička na oddýchnutie.

iMeteo.sk

Tu odporúčam si chvíľu odýchnuť, nabrať energiu, či preštudovať informačnú mapu. Stupák lesom, ktorý je pred vami, nie je síce časovo dlhý, za to prevýšenie je to kvalitné. Tesne pred koncom stupáka sa prvý krát otvorí krásny výhľad na strečianské údolie. Je to neklamný znak toho, že sa človek konečne blíži k záveru. Posledných pár metrov sa už črtá budova rohľadne, ktoré je motiváciou na posledné kroky.  

Strečno Na Bašte
Strečno Na Bašte
Zima v Strečne
Zima v Strečne

Budova je postavená z dreva a má dve podlažia. Jedno zatvorené, kde sa dá v prípade núdze schovať pred dažďom, či prespať a druhé otvorené, ktoré ponúka vyhľad do širokého okolia. Aktuálne sa tu nachádzajú aj informačné tabule a tak máte prehľad, na aké kopce sa pozeráte. Keď som bola na vyhliadke po prvýkrát, pred jej oficiálnym otvorením, tabule ešte neboli vyhotovené, ale taktiež tu bolo aj o poznanie menej ľudí, respektíve bola som tam sama a mohla som si výhľad nerušene vychutnať. Aktuálne sa tu premelie množstvo ľudí. Naposledy sme boli hore v piatok podvečer a celkovo nás tam bolo okolo 20 ľudí. Ak si výhľad chcete dosýta užiť, výlet odporúčam naplánovať na menej frekventované dni v pracovnom týždni.

Výhľad z okna vyhliadka Špicák Strečno
Výhľad z okna vyhliadka Špicák Strečno
Výhľad vyhliadka Špicák Strečno
Výhľad vyhliadka Špicák Strečno
Západ Slnka vyhliadka Špicák Strečno
Západ Slnka vyhliadka Špicák Strečno

Ako výlet s deťmi je vhodné využiť nasledujúcu nenáročnú trasu, ktorá začína na parkovisku pri supermarkete Jednota. Turistický smerovník vás nasmeruje na starú cestu poza záhrady, na konci ktorej sa nachádza podchod popod hlavnú cestu. Vyjdete na lúke, kde sa môžete rozhodnúť, či pôjdete smerom doľava a napojíte sa na strmí chodník spomínaný v predchádzajúcej trase alebo pôjdete smerom doprava, kde sa napojíte na vyjadzenú cestu smerom do lesa, ktorá je síce neznačená, ale smeruje hore na vyhliadku. Ide o nenáročnú trasu a na blízkej lúke sa častokrát pasú kravičky, či ovečky, takže deti budú touto trasou nadšené. Po vstupe do lesa trvá cesta na vyhliadku približne 20 minút.

Nočné Strečno z vyhliadky
Nočné Strečno z vyhliadky
Dedina Strečno z vyhliadky
Dedina Strečno z vyhliadky

Posledná možnosť, ako sa napojiť na turistickú trasu na vyhliadku, je od Pamätníka Francúzskym partizánom a to prechodom cez lúku a prebehnutím cez hlavnú cestu. Touto trasou sa síce rovno napojíte na spomínanú nenáročnú cestičku hore na vyhliadku, ale keďže križuje frekventovanú hlavnú cestu, neodporúčam ju.

Strečianska vyhliadka v prípade dobrej viditeľnosti ponúka výhľad na široké okolie, Strečno a Žilinu, okolité dedinky či kopce a sľubuje taktiež pohľad na 4 hrady - Strečno, Starhrad, Lietavu a Budatínsky zámok. Prvé 2 uvidíte bez problémov aj pri horšej viditeľnosti, so zvyškom to bude problém. Aj keď sme boli na vyhliadke za ideálnej viditeľnosti, Lietavský hrad sme zazreli len pri troške dobrej predstavivosti vďaka navigovaniu informačnej tabule a Budatínsky zámok sme nenašli vôbec. 

Napriek tomu vyhliadku považujem za povinnú jazdu, ktorú si do svojej zbierky musí pridať každý turista. Či už pôjde o nenáročnú túru, ktorú tu aj zakončíte alebo medzizastávku cestou na Polom, či prechode do Stráňav, bude to stáť za to. 

Radosť zo zdolania cieľa
Radosť zo zdolania cieľa
Večerný pohľad z vyhliadky Špicák Strečno
Večerný pohľad z vyhliadky Špicák Strečno

Ďalšie články