Rusnácky Devín - Monastier Krásny Brod

08.10.2018

Návštevu monastieru v Krásnom Brode, som pôvodne v pláne nemala, dokonca som ani len netušila o jeho existencii. Natrafila som naň úplne náhodou, keď som pred plánovaním výletu na východ, narazila na stránku severovychod.sk. Stránka propaguje známe, aj menej známe pamiatky v rámci východného Slovenska. Ako milovníčku zrúcanín, ma foto monastieru oslovila na prvý pohľad a hoci som ho mala trošku "od veci" musela som ho do zoznamu miest, ktoré chcem počas výletu navštíviť zaradiť. 

iMeteo.sk

Monastier, ktorý bol postavený v 14. storočí, patrí medzi najstaršie monastiery na Slovensku. Leží na okraji obce Krásny Brod. V minulosti bolo územie významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Halíča. Podľa povesti, bol monastier postavený na mieste, kde sa v minulosti údajne zázračne uzdravil slepí žobrák.  

Do Krásneho Brodu som cestovala autobusom zo Stropkova, čo nebolo najlepšie rozhodnutie. Zastávka autobusu bola od monastieru vzdialená takmer polhodiny cesty peši cez obec. Ak sa rozhodnete monastier navštíviť verejnou dopravou odporúčam využiť vlakové spojenie, vlaková zastávka je od monastiera kúsok. Stoja tu vlaky napríklad z Medzilaboriec.

Monastyr Krásny Brod
Monastyr Krásny Brod
Monastier Krásny Brod
Monastier Krásny Brod

Zrúcaninu monastieru neprehliadnete už od cesty. Ide o príjemné miesto. Tabuľa informuje, že prehliadka objektu je možná len na vlastné riziko.  V blízkosti sa nachádza sedenie, ktoré bolo v čase mojej návštevy zanedbané a zarastené trávou. 

Prekvapil ma fakt, že v areáli monastieru som bola jediným návšteníkom, myslela som si, že ide o viac navštevované miesto. Aspoň som si mohla nerušene vychutnať pokoj, ktorý tu panoval a vyhriať sa na slniečku babieho leta.

Krásny Brod
Krásny Brod
Krásny Brod
Krásny Brod
Monastier Krásny Brod
Monastier Krásny Brod
Nový kostol Krásny Brod
Nový kostol Krásny Brod

Nad monastierom sa nachádza nový, rozsiahly kláštor, ktorý ma prekvapil svojou farebnosťou a murovaný kostol.

Nový kláštor Krásny Brod
Nový kláštor Krásny Brod

Od monastieru a jeho okolia som mala trošku väčšie očakávania. Zbožňujem zrúcaniny a čakala som, že tu budem vedieť stráviť viac času. Hoci sa mi tu páčilo a čarovný pokoj prostredia som si užila dostatočne, viac ako trištvrte hodinu som v areáli stráviť nepotrebovala. Preto odporúčam návštevu monastieru spojiť napríklad s návštevou Čertovej skaly a Medzilaboriec. Od monastieru vedia pešia trasa až do Medzilaboriec, ktorú som zvažovala preskúmať, no bohužiaľ z Medzilaboriec mi už nešiel autobus do Stropkova, kde som v tento deň mala ubytovanie. Práve kvôli nie najlepšej dostupnosti verejnou dopravou odporúčam monastier navštíviť autom, prípadne si spraviť výlet na bicykli.

 

Ďalšie články