Skanzen Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku

01.10.2018

Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele sa nachádza na okraji Bardejovských Kúpeľov. Tento malinký skanzen, Ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku, sprístupnili verejnosti v roku 1965. Na ploche 1,5 ha sa nachádza takmer 30 objektov, ktoré prezentujú ľudovú architektúru slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. 

iMeteo.sk

Na návštevu skanzenu som sa tešila od začiatku svojho pobytu v kúpeľoch, nakoľko bol pre mňa ich najväčším skvostom. Skanzen je otvorený od utorka do nedele.  

Vstupné pre dospelých je spoplatnené sumou 2€, fotografovanie stojí ďalšie 2€. Na rozdiel od skanzenu vo Svidníku, tu sa ma na zakúpenie fotografovania nikto nepýtal a aj keď som v skanzene fotila ostošesť, nik ma na to neupozornil. O spoplatnení fotografovania som sa dozvedela až dodatočne pri vyhľadávaní informácií o vstupnom. Viac o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu.

Skanzen Bardejovské Kúpele
Skanzen Bardejovské Kúpele
Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele
Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele

Skanzen tvorí  24 objektov, ktoré možno rozdeliť do 4 kategórií: obytné zrubové domy, hospodárske stavby, technické stavby a sakrálne stavby. Pri vstupe do múzea vás privíta zrubová sýpka z Petrovej, ktorá je postavená na kamennej podmurovke. Bývanie chudobných roľníkov ďalej zastupuje dom z obce Frička postavený v roku 1887, či zrubová stodola z Hankoviec.

Dominantu skanzenu predstavuje kostol z obce Zboj, nachádzajúci sa na najvyššom bode skanzenu. Obec leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Kostol bol v obci postavený v roku 1706. Následne ho po viac ako 200 rokoch previezli do Bardejovských Kúpeľov. Druhý kostol skanzenu pochádza v Mikulášovej a bol postavený v roku 1730. V 19. storočí došlo k rozsiahlej architektonickej úprave kostolíka, čo symbolizuje aj nápis na tráme. V kostole dodnes bývajú grékokatolícke bohoslužby. 

Skanzen Bardejovské Kúpele- Kostol z obce Zboj
Skanzen Bardejovské Kúpele- Kostol z obce Zboj

Skanzen na malom priestore ponúka bohatý zážitok. Tešiť sa môžete na príjemnú nenáročnú prechádzku. Návšteva zaberie približne hodinu.

Skanzen Bardejovské kúpele interier
Skanzen Bardejovské kúpele interier

Osobne sa mi v skanzene páčilo a bolo mi ľúto, že jeho areál nie je väčší. Ako som sa neskôr dozvedela je to z dôvodu jeho lokalizácie na kúpeľom území. Táto lokalizácia je dôvodom obmedzení a nutnosťou dodržiavať viacero pravidiel, ako je napríklad ochrana minerálnych vôd. Na druhej strane, malá rozloha predstavuje plus pre ľudí, ktorí nemajú radi veľké skanzeny, kde na nich od objektu k objektu čaká dlhšia prechádzka.

Skanzen Bardejovské Kúpele
Skanzen Bardejovské Kúpele

Jedinou „špatou“ skanzenu, za ktorú, ale on sám nie je zodpovedný, sú moderné stavby, ktoré vznikli v jeho okolí a špatia výhľad zo skanzenu. Z toho dôvodu by bolo zvhodné uvažovať nad výraznejším oplotením objektu. Ale to je len taký malinký detail, ktorý by rozhodne nemal byť dôvodom, prečo skanzen nenavštíviť.

Ďalšie články