Strážca severného Považia – Považský hrad

27.09.2018

Silueta Považského hradu, alebo hradu Bystrica, patrí k neodmysliteľným symbolom severného Považia. Vyníma sa na strmom kopci 497 m.n.m. na pravom brehu Váhu neďaleko Považskej Bystrice. Prvá písomné zmienka o hrade pochádza už z roku 1316, no podľa niektorých zdrojov vznikol ešte skôr, začiatkom 12. storočia. 

iMeteo.sk

Do dnešného dňa sa z hradu zachovali len ruiny, no združenie hradu Bystrica usilovne úspešne pracovalo na jeho záchrane. Počas hlavných prác na hrade bol vstup len na vlastné riziko. V lete 2017 bol hrad opäť oficiálne sprístupnený verejnosti.

Na hrad sa dostanete z Považského Podhradia (mestská časť Považskej Bystrice). Ja som šla do Podhradia autom, ktoré je možné zaparkovať na parkovisku pri kostole. Odtiaľ cesta pokračuje okolo renesančného kaštieľa po žltej značke až na hrad.  

Považský hrad
Považský hrad
Výhľad z Považského hradu
Výhľad z Považského hradu

Ide o nenáročnú lesnú cestičku, vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Za cca 15 minút cesty s minimálnym prevýšením, ste hore pri hrade. Koniec lesnej cesty je zakončený drevenými schodmi, ktoré vedú priamo na hrad.

Kuk cez okienko z Považského hradu
Kuk cez okienko z Považského hradu

Hrad ponúka nádherný výhľad na Váh a Bytčiansku Kotlinu, Veľký a Malý Manín, Kľak a Súľovské skaly. 

Považský hrad výhlad
Považský hrad výhlad

Výstup na hrad možno označiť za príjemnú prechádzku, ktorá návštevníkovi ponúkne odmenu v podobe malebného výhľadu. Výlet na hrad odporúčam ako nenáročný výlet, napríklad na nedeľné poobedie.

Ďalšie články