Východňárske potulky number 2

03.10.2018

Moje, v poradí už druhé východňárske potulky, na ktoré som sa vydala v septembri, trvali 8 dní. Každý deň som strávila v inom meste. Celkovo som ich navštívila 8 : Bardejov, Košice, Stropkov, Krásny Brod, Svidník, Bardejovské Kúpele, Krivé a Prešov. Pôvodne som mala v pláne ešte ďalšie : Šarišský Štiavnik, Ladomirová, Nová Polianka, Šarišský hrad a Hervartov. No nie vždy ide všetko dokonale, tak ako si to naplánujeme. Aspoň mám dôvod na plánovanie východňárskych potuliek číslo 3. 

Pobyt LETO Bardejovské Kúpele
Pobyt LETO Bardejovské Kúpele

O každom navštívenom mieste, vznikol samostatný článok. Tento článok je skôr zameraný na sumarizáciu celého výletu a hodnotenie dopravy a ubytovania, ktoré som využila.

1. deň: Bardejov

Bardejov som navštívila už viackrát, ale keďže ide o moju srdcovú záležitosť a navyše som tu mala pracovné povinnosti, nemohla som moje potulky začať inde, ako tu. Cesta verejnou dopravou do Bardejova zo Žiliny je fuška. Pri ideálnej kombinácií spojov (vždy je potrebný minimálne jeden prestup) zaberie 4 a pol hodiny.

Ubytovanie: Hotel pod Bránou

V Bardejove som bola ubytovaná v Hoteli pod Bránou, ktorý svojim dizajnom prekonal moje očakávania. Ide o 4 hviezdičkový dizajnovo zariadený hotel. V cene ubytovania som mala aj raňajky, ktoré boli podávané v reštaurácií formou bufetových stolov. Prostredie reštaurácie je taktiež príjemné, no chýba zjednotenie dizajnu so zariadením hotela.

Hotel pod Bránou Bardejov
Hotel pod Bránou Bardejov
Hotel pod Bránou Bardejov kúpeľňa
Hotel pod Bránou Bardejov kúpeľňa
Hotel pod Bránou Bardejov izba
Hotel pod Bránou Bardejov izba

So službami hotela som bola spokojná. Izby sú klimatizované, recepcia funguje nonstop. Jedinou chybičkou bola pokazená čítačka čipových kariet na dverách na chodbe. Hotel je trošku také bludisko a kým sa dostanete k izbe potrebujete si otvoriť viacero dverí. Jedny z nich boli pokazené, nedalo sa cez ne dostať a na recepcii boli ochotní riešiť tento problém až potom, ako sa sťažovalo viacero návštevníkov. Ale hlavne, že ho vyriešili.

2. deň: Košice

Do Košíc som z Bardejova cestovala diaľkovým autobusom, ktorých v priebehu dňa premáva viacero. Celkovo trvá cesta hodinu a pol.

Ubytovanie: Penzión Dobré Časy

Hlavným dôvodom výberu Penziónu Dobré Časy bola jeho výhodná poloha priamo v centre mesta. Ide o jednoduchý, lacný penzión vhodný na nenáročné prespatie. Penzión nemá recepciu, kľúče od izby vám odovzdajú v reštaurácií, ktorá sa nachádza pod penziónom. Penzión je vhodný pre nenáročného cestovateľa, ktorý ho využije maximálne na prespatie a nebude v ňom potrebovať stráviť viac času.

Veľkým mínusom pre mňa boli maximálne nepohodlné, preležané, pružinové matrace na posteli. Pre človeka, ktorý má vážne problémy s chrbticou, bolo nemožné sa na posteli vyspať. O polnoci som tento pokus celá zúfala vzdala a rozložila si prístelku. Tá bola našťastie na spanie omnoho pohodlnejšia.

3. deň: Stropkov

Tretí deň som sa z Košíc presunula do Stropkova. Opäť som cestovala autobusom. Cesta trvala niečo tesne nad 2 hodiny. Špeci tip, ak cestujete do Stropkova autobusom po prvý krát, to že ste už na stanici a máte vystúpiť  spoznáte vďaka Tescu. Kým som pochopila, že ide o stanicu, v strede ktorej stojí Tesco a mám vystupovať mi trošku trvalo. Ale tak vystupovali všetci ľudia, tak mi to doplo nakoniec.

Ubytovanie: Penzión Nezábudka

Penzión Nezábudka sa nachádza kúsok od autobusovej stanice. Ide o jednoduchý penzión s reštauráciou. Izby sú skromné, ale na rozdiel od izby v penzióne Dobré časy, som sa v izbe cítila príjemnejšie a aj posteľ bola pohodlnejšia. V cene ubytovania sú štandardne aj raňajky. Rovnako ako Penzión Dobré Časy, aj Penzión Nezábudka je vhodný pre nenáročného cestovateľa, ktorý sa v ňom chystá len prespať a viac nezdržiavať. Milo ma prekvapili na recepcii, keď mi vyhoveli s ubytovať sa o 2 hodiny skôr, než mal byť check in. 

4. deň: Svidník

Zo Stropkova som pôvodne mala naplánovanú pešiu túru na Baňu, odtiaľ prechod do Šarišského Štiavnika a odtiaľ cestu autobusom do Svidníka. No práve tu som zažila svoje prvé cestovateľské zlyhanie a blúdenie. Ráno som sa vybrala peši zo Stropkova do dedinky Bokša. Turistická trasa na Baňu viedla ponad túto dedinu. Vyšla som na prvú lúku nad dedinou, kde chýbalo turistické značenie, ktorým smerom sa vybrať. Cestičiek a možností bolo viacero, vybrala som si jednu z nich. Samozrejme, že to bola tá nesprávna. Keď som už bola na lesnej ceste, kde stále nebola žiadna značka, skúsila som môjho kamoša google mapy, vďaka čomu som zistila, že sa musím vrátiť späť. Po asi trištvrte hodine trápenia sa mi konečne podarilo nájsť cestu, na ktorej bola turistická značka. Celá šťastná som sa po nej vydala. Cesta o chvíľku končila na ďalšej lúke, na ktorej nebolo vidno žiadnu cestu a ani značenie. Pár minút som sa snažila vysomáriť, ktorým smerom sa vydať a nakoniec som sa po prvýkrát v živote rozhodla vzdať. Smutná som sa vrátila do Stropkova a nasadla na autobus smer Svidník. Cesta autobusom bola krátka, trvala len 20 minút.

Ubytovanie: Apartmány Olla

Apartmány Olla boli pre mňa neskutočným prekvapením. Bolo to jediné ubytko, ktoré sa mi vo Svidníku pri riešení rezervácie podarilo nájsť, tak som ani nemala moc na výber. Cenovo boli na noc lacnejšie ako predchádzajúce 2 penzióny, takže očakávanie boli minimálne. Apartmánový dom sa nachádza peši približne 15 min z centra Svidníka.

Apartmány Olla Svidník izba
Apartmány Olla Svidník izba
Apartmány Olla Svidník
Apartmány Olla Svidník

Ubytovanie nemá recepciu. Kľúče vám nechajú v trezore pred vchodom. Majiteľ ubytovania vás telefonicky bude navigovať ako trezor otvoriť. Apartmány sú moderne zariadené, priestranné. Cítila som sa tu príjemne a tak som sa po predchádzajúcich náročných dňoch rozhodla si tu trošku viac odýchnuť.

5. a 6. deň: Bardejovské Kúpele

Tieto 2 dni boli naplánované na relax po predchádzajúcich dňoch plných desiatok kilometrov. Bardejovské Kúpele som v minulosti už taktiež navštívila, preto voľba relaxu v ich prostredí bola jasná. Cesta zo Svidníka do Bardejovských Kúpeľov autobusom trvala 50 minút.

Ubytovanie: Hotel Alexander

Návštevu Bardejovských Kúpeľov som sa rozhodla spojiť s maximálnym relaxom, preto využila ich akciovú ponuku LETO. Išlo o ubytovanie v hoteli Alexander s plnou penziou, 3 procedúrami a neobmedzeným vstupom do wellness. V ponuke boli konkrétne procedúry, no keďže jedna z nich mi nevyhovovala zo zdravotných dôvodov, pri rezervácií pobytu kúpele nemali problém vyhovieť mojej žiadosti o zmenu procedúry.

Hotel Alexander Bardejovské Kúpele
Hotel Alexander Bardejovské Kúpele
Relax pri miešanom drinku Bardejovské Kúpele
Relax pri miešanom drinku Bardejovské Kúpele

Hotel Alexander je 4 hviezdičkový príjemne zariadený hotel. Stravovanie prebieha výberom zo švédskych stolov. Do popuku sa jednoznačne naje každý. Hotel je na úrovni, s milým personálom. S ostatnými objektami kúpeľov je spojený spojovacou chodbou, ktorá v nepriaznivom počasí rozhodne poteší. Jedinou maličkosťou, čo môžem hotelu vytknúť, bol nefunkčný fén na izbe. Celá štastná som si po príchode umyla vlasy, s tým, že si ich vysuším a pôjdem ešte von. Na moje nešťastie fén nefungoval a tak som piatkový večer neplánovane strávila uväznená na izbe.

 7. deň: Prešov

Maximálne zrelaxovaná z Bardejovských Kúpeľov som pokračovala do Prešova. Nakoľko som v tento deň ešte bola na výlete v obci Krivé, do Prešova som cestovala z Bardejova. Cesta autobusom trvá hodinu. Neuvedomila som si, že cestovať autobusom v nedeľu pod večer, bude celkom terno. V autobuse sme boli ako sardinky a ledva sme sa do neho pomestili.

Ubytovanie: Penzión Adam

Penzión Adam bol ďalším ubytovaním, ktoré ma milo prekvapilo a ponúklo viac, než som od neho očakávala. Penzión sa nachádza asi 5 minút peši z centra mesta. Izbu sú priestranné, moderne zariadene. Mínus má u mňa za personál. Pani na recepcii bola veľmi nadšená z toho, že je v práci a dávala to patrične najavo. V cene ubytovania boli aj raňajky. Penzión je menšie bludisko a hľadanie jedálne, kde sa podávali raňajky, bolo náročné. Jedáleň je zapatrošená v podkroví. Raňajky boli formou švédskych stolov. Výber nebol veľký, ale boli chutné.

Penzión Adam Prešov
Penzión Adam Prešov

8. deň: Bardejov

Posledný deň mojich potuliek ma povinnosti opäť zaviali do Bardejova.

Ubytovanie: Hotel Šariš

Hoteli pod Bránou sa mi páčilo, ale chcela som vyskúšať v Bardejove aj iné hotely. Svoju poslednú noc som strávila v Hoteli Šariš. Ide o trojhviezdičkový hotel, kúsok od centra. Ide o príjemný hotel, s výborným pomerom ceny a kvality. Izby sú čisté, postele maximálne pohodlné, čo je pre mňa veľkým plusom. Mínus dávam akurát za kúpeľňu, ktorá by podľa mňa mohla byť udržiavaná viac.

Hotel Šariš Bardejov kúpeľňa
Hotel Šariš Bardejov kúpeľňa

Špeciálny tip na záver

Keďže veľa cestujem a v priebehu roka strávim viacero nocí v hoteloch, snažím sa pri rezervácií ubytovania, čo najviac ušetriť. Ubytovanie rezervujem cez booking.com. Vždy sa mi tu podarí nájsť najlacnejšie ubytovanie. Navyše, ak booking používate pravidelne, postupne budete dostávať aj špeciálne ponuky. Ak chcete získať 10% zľavu z ceny ubytovania, môžete na rezerváciu použiť tento link 😊 .

Druhý tip, ktorý využívam pri šetrení na ubytovaní je cashback portál refundo, ktorý mi z každej mojej registrácie na bookingu vráti späť 3 %.

 

Ďalšie články